Adventní doba

Vánocům předchází přípravné adventní období, které je svým významem a způsobem prožívání od Vánoc značně odlišné.... Jak slavit advent, jak si udělat domácí pobožnost, co poslouchat, vyrábět, jak někoho mile překvapit. A mnoho dalších nápadů najdete zde: https://adventni-doba.webnode.cz/

Připravily Marta Sedláčková a Jana Hofmanová.

Písnička k příběhům o Davidovi

S mesiášem na útěku

Písnička o Davidovi ze stejnojmenného tábora

Melodie - podle Svítá 23Ref:

Bůh je záštita má,...

s ním nemusím se bát


 

Jeden biceps ukazuje,

druhý výškou ohromuje,

další reklamní má vzhled,

Bůh však k srdci hledí teď.Goliáš se naparuje,

ruku s mečem rozpřahuje.

Malý David s vírou jde

tu obludu zabije.Oknem utíká teď David,

když ho Saul chce pořád zabít.

Ráda však ho Míkol má,

statečně se zachová.Žárlivost je hrozná nemoc,

zvlášť když králi jde jen o moc.

Však přátelství zvítězí

nad Saulovou závistí.V chrámu David chleba hledá,

Vánoční divadla

Vážení přátelé, rádi zavěsíme na náš web Váš originální text vánoční hry. Těší nás, že se každý rok objeví něco nového. Inspirujete tím ostatní. Je dobré, když vypíšete na začátku stručné téma hry, počet osob a vhodné pomůcky, kostýmy a kulisy. Můžete poslat mailem na vychova@e-cirkev.cz nebo po přihlášení sami zavěsit.

 

Podle čeho se učíme, čím se inspirujeme? Přehled materiálů pro výuku náboženství

V rámci vyhodnocení dotazníku o výuce biblických hodin a náboženství ve sborech Českobratrské církve evangelické se objevily tipy na materiály, které jsou často používány. Nejde o kompletní souhrn materiálů, ale o výběr těch, které se v dotaznících objevily. Naleznete je v příloze. V další příloze je pak stručná bibliografie těchto materiálů.

Svíčky se symboly církevního roku

K letošní řadě úloh nedělní školy "Církevní rok" jsme vyrobili s dětmi svíčky v liturgických barvách se symboly svátků církevního roku. 

 

Advent -fialová - 4 svíčky

Vánoce - zlatá - Betlém

Půst - fialová - kříže

Velikonoce- zlatá - Alfa a Omega

Svatodušní svátky  - červená - holubice

Svatá Trojice - zlatá - trojiční symbol

mezidobí - zelená - ryby

 

Svíčky budou od začátku církevního roku (Adventu) zdobit Stůl Páně. Svítit bude vždy jedna odpovídající danému období.

Svíčky jsme zdobili jedno odpoledne (při pečení chleba na Díkčinění). Zdobily je mládežnice a

Přiložený soubor

Práce s plakátem "Církevní rok" (nápady z NŠ ve Střešovicích)

Co můžete dělat s plakátem…

Pro jednodušší a rychlejší orientaci jsme dopsali na plakát data jednotlivých nedělí a svátků a naznačili na okraji kruhu barvy jednotlivých období.

Doprostřed jsme přidělali šroubkem a matičkou ručičku, která se bude posunovat k dané neděli.

Plakát se bude postupně dobarvovat.

Ještě vytvoříme jeden plakát většího formátu, kam se k jednotlivým datům nalepí fotografie dětí z nš podle toho, kdy mají narozeniny.

Provařená mládež

Minulý nápadník se zabýval domovní mládeží – scházení se po různých domácnostech. Domovní prostředí, resp. jeho část (kuchyň) skýtá další možnost zpestření setkání mládeže – společná večeře. Je-li dobře vybavená fara, můžeme se oddávat kulinářskému umění i na faře.

Nejprve je nutné vybrat jídlo, které nikomu nevadí a které je možné připravit v patřičné kvalitě a množství v podmínkách, ve kterých se mládež schází. A pak už se jen shodnout na postupu a druzích, množství a úpravě přísad, zvolit šéfkuchaře a může se začít vařit.

A právě dohadování na postupech a ingrediencích pro přípravu všem

Domovní mládeže

Navrhovaný model setkávání mládežníků je inspirován způsobem, jakým se scházeli východoněmečtí křesťané za někdejšího totalitního režimu. Jejich duchovní byli pozavíraní, bez souhlasu a církevní život byl různě omezován. Sám biskup magdeburský tehdy rodinám doporučoval scházet se víceméně nezávisle na farních prostorách. Podobně tomu z důvodu nuzného počtu duchovních začíná být na českém venkově a zejména katolické rodiny si pravidelně dávají sraz u toho či onoho hostitele.

Podobně se dá pracovat s mládeží. Motivem není udržení religiozity v kraji ani mizení z očí tajné policie, ale sbírání

Podobenství na ostro

Nad smyslem a významem biblických podobenství či příběhů lze přemýšlet různými způsoby. Někdy stojí za to si je nejdřív prožít. Jak se to dá dělat? Například tak, jak to uskutečnili na kursu v Křižlicích. [fk]

Podobenství o dělnících na vinici (Mt 20,1-16)

Základem úspěchu bylo, že jsme nikomu nic neřekli. Jenom jsme sdělili, že služba na druhý den je obtížnější, a proto se nebude losovat jako obvykle, ale bude dobrovolná. Ovšem výjimečně za určitou odměnu.

Protože brambor na škrábání bylo opravdu hodně, přibírali jsme další a další v různých částech dne. Večer pak byli všichni odměňováni –

Lochtačka

Povedené setkání mládeže během všednodenního zimního večera by mohlo začínat rozcvičkou. Účastníkům se během ní prokrví mozky, pročistí klížící se oči a zahřejí orgány kolem co nevidět rozpáleného srdce.

Zkuste si na zkoušku vyzkoušet jednu rozcvičku velmi kolektivní: každý se snaží zlechtat ostatní a sám sebe zlochtat nenechat. Nepředstavujte si, jak takové svíjející se klubko může vypadat, vytvořte si jej. Výhod klubka je mnoho, v každém případě se velmi nasmějete, pak se také ochmatáte, čímž se hned na úvod setkání poznáte a sblížíte, zaječíte si, ale hlavně se nasmějete.

Klubko nemá

Spací mládež

Máte mládež, se kterou se scházíte pouze jednou za týden a je vám líto, že se vidíte tak málo? Pokud ano, není nic jednoduššího, než se sejít např. na faře nebo u někoho v bytě a udělat si mládež přes noc. Uvaříte si čaj, upečete si nějakou dobrou buchtu, přečtete si něco z Bible, popovídáte si o tom, můžete si pozvat nějakého hosta, který vám udělá přednášku na téma, o nějž se zajímáte, následuje opět diskuse, případně vaše otázky. A můžete hojně zpívat, vždyť je tolik hezkých písniček. Proč se nějakou nenaučit a nezazpívat ji v neděli na bohoslužbách? A máte na sebe najednou spoustu času, na

Společné seniorátní dny

Mezi pražským a poděbradským seniorátem jsou vztahy natolik přátelské, že například na některých fotkách ze seniorátní akce poděbradské můžete vidět podivuhodnou přesilu pražské mládeže. Letos jsme se rozhodli toho využít a dohodli jsme se poprvé na společné akci: jarních seniorátních dnech. Zdálo se, že by nebylo účelné ani možné se scházet dohromady, takže většinu náplně vymyslela menší pracovní skupina: konkrétní úkoly k realizaci jsme pak dostali každý jednotlivě (koncert, pobožnosti, jídlo, moderování diskuse ap.). Nakonec nám přeci jen jedno společné sezení chybělo, určitě bychom

Evangelický romantický film

„Takže, pozóór! Záběr! …Davide, tvař se trochu víc rozzuřeně a nesměj se pořád!“ (…z natáčení druhého evangelického romantického filmu…)

A co říká mládežnická encyklopedie poděbradského seniorátu?

Evangelický romantický film je série diapozitivních snímků (fotoseriál) před stavující závažnou evangelickou zápletku. Příběh sám se vyznačuje prezencí takzvaných postelových i kostelových scén.

První film byl natočen (tj. nafocen) na seniorátních dnech v říjnu 1998 v Mladé Boleslavi. Věhlas filmu „Legenda o krásné Priscille a statečném Georgovi“ se po prosincové premiéře šířil v širokém okolí a

Výbor mládeže

Zní to děsivě, což. To už i na mládeži ve sboru musíme provádět takové cavyky, volit a delegovat a já nevím, co ještě?

Děsivě to možná zní. Rozhodně tu ovšem nejde o žádnou povinnost ani nutnost. Ale účelné to být někdy může. Alespoň například na Vsetíně v Horním sboru takovou zkušenost mají. Mají výbor mládeže už několik let. Je tříčlenný, někdy čtyřčlenný a volí ho mládež sboru vždycky na jeden rok. Proč? Je dobré, když je jasné, kdo má na starost přípravu jednotlivých programů mládeží, zvaní hostů, přípravu prázdninových pobytů a se staršovstvem komunikují pověřené osoby. Taky je dobré

Vigilie trochu jinak

Koncil nicejský určil datum Velikonoc na neděli po prvním jarním úplňku. S předvečerem těchto velkých svátků je nerozlučně spjata církevní slavnost - vigilie.

V našem seniorátním sboru mládeže už několik let trávíme vigilii společně. S tímto nápadem přišel náš farář pan Jan Dus a setkal se s velkým ohlasem.

Každý rok v sobotní předvečer se sjedeme na předem domluvené faře v okolí Poličky, kde je vždy pro účastníky připraveno pohoštění. Společně absolvujeme pobožnost a poté si při svitu svíček zazpíváme. Na kutě jdeme brzy, vždyť hned hodinu po půlnoci vstáváme a vyrážíme na meditační pouť

Co je večernice

Když jsme kdysi v Růžďce uvažovali o tom, že by bylo dobré připravovat pravidelně duchovně-kulturní program pro širší společenství mladých lidí a přemýšleli jsme nad jeho názvem, napadla nás právě Večernice. To slovo má v sobě kus romantiky i tajemství, ale především, pod stejným názvem už léta pořádají podobné večery ve Slezské církvi, my jsme se jednoho z nich zúčastnili a moc se nám líbil.

Nicméně v našich rukou se trochu změnila forma i obsah této akce. První část programu je vážná. Zveme na ni kazatele a odborníky z naší i jiných církví a jejich úkolem je atraktivně zpracovat témata

seniorátní harmonogram

V jednotlivých seniorátech ČCE se dějí různé akce. Některá setkání (např. seniorátní dny mládeže) jsou již léta zavedená. Nemusí však zůstávat pouze u nich. V tom, co se děje „navíc“ se senioráty různí a může to proto být zdrojem inspirace pro druhé. [fk]

Před časem jsme si s odborem mládeže Moravsko-slezského seniorátu položili nově otázku po četnosti a náplni seniorátních akcí. Výsledkem se stal tento hrubý harmonogram:

  1. V lednu se koná v Novém Jičíně seniorátní volejbalový turnaj.
  2. V březnu se vždy na jiné faře koná akce „Kudy Komenský nechodil“ . Jde o menší turisticko-společenské

Výborná přednášející

Dobrý den,  ve Znojmě se nám podařilo realizovat projekt přednášek na kterém na mimo jiné přednášela např. vynikající přednášející s.  Irena Kašparová, Ph.D. a přednášela na téma Chudoba jako objektivní a subjektnivní problém. Troufám, si říct, že celý cyklus přednášek měl úspěch i mimo círev.

Enviromentální přednášky /ekologie

Více o přednáškách - trvání, cílová skupina, přednášející, kontakt - najdete v přiložené tabulce.

  Téma Typ vzdělávacího bloku (přednáška, dílna, vlastní činnost účastníků, simulační hra...) Stručná anotace bloku (max. 3 věty)
1 Ekologická stopa přednáška, případně dílna Každý z nás na této planetě za sebou zanechává nějakou "stopu". Vejdou se stopy celého lidstva na jednu planetu nebo jich potřebujeme víc? Součástí programu je výpočet vlastní ekologické stopy a

Přiložený soubor

Filmy pro sjezd mládeže MOMENT Čas a jeho naplnění

  • Klik - Život na dálkové ovládání(USA 2006)
  • Než si pro nás přijde (The Bucket List, USA 2008)
  • Uvnitř tančím (Inside I´m Dancing GB/Irsko 2004)
  • Alois Nebel (ČR 2011)
  • Jdi, žij a někým se staň (Va, vis et deviens, Francie/Belgie 2005)
  • Čas probuzení (Awakenings, USA 1990)
  • Se7en (USA 1995)

Dětská ozdravovna Kýchová "Na celnici"

Rekreační objekt v majetku obce Huslenky, ubytování pro cca. 40 lidí v pokojích pro 4-5 osob. Cena v roce 2011 155Kč/noc. Možnost vlastního vaření, jídelna, společenská místnost s piánem, hřiště. Možnosti výletů a procházek, v okolí les, v zimě lyžování (nutno dojet autem).

Není bezbariérové.