Evangelický romantický film

Verze pro tiskPDF verze

„Takže, pozóór! Záběr! …Davide, tvař se trochu víc rozzuřeně a nesměj se pořád!“ (…z natáčení druhého evangelického romantického filmu…)

A co říká mládežnická encyklopedie poděbradského seniorátu?

Evangelický romantický film je série diapozitivních snímků (fotoseriál) před stavující závažnou evangelickou zápletku. Příběh sám se vyznačuje prezencí takzvaných postelových i kostelových scén.

První film byl natočen (tj. nafocen) na seniorátních dnech v říjnu 1998 v Mladé Boleslavi. Věhlas filmu „Legenda o krásné Priscille a statečném Georgovi“ se po prosincové premiéře šířil v širokém okolí a vyžádal si několik repríz…

Co je k uskutečnění třeba? Vymyslet příběh a zápletku, promyslet detaily, vše rozpracovat do jednotlivých záběrů, sestavit scénář s poznámkami o kostýmech, rekvizitách a podobně. Dále uskutečnit konkurs na obsazení hlavních a vedlejších rolí, připravit kostýmy, rekvizity a natáčení začíná. Po městě, v uličkách, v parku, na nábřeží, v interiérech kostelů, hospod či ve farářském bytě. Čím víc improvizace, tím víc zábavy. Každý záběr je potřeba detailně připravit, nezapoměňte také na „titulní“ záběr.

K hotovým diapozitivům lze přidat titulky okopírované na folii. Zbývá film „nazvučit“ (ke každému snímku vybrat několik vět z příběhu k předčítání) a nakonec přidat podmanivou a dramatickou filmovou hudbu. A přichází premiéra…

Tomáš Fér, redakčně upraveno (z časopisu Bratrstvo 1/2003.)