Neutralita?

Verze pro tiskPDF verze
Otištěno z časopisu Bratrstvo 5/2004
Je dobré nebýt v rozhodování ukvapený. Je dobré slyšet obě strany. A je dobré získat si dostatek informací, než se pro něco rozhodneme. Je dobré zvážit všechna hlediska. Je dobré nechat věcem čas, aby uzrály.
     A ono je to vlastně docela příjemné. Hovořit o tom z jedné strany a pak ze druhé, a podívat se, jak nám to zraje a jak se to klube. A občas o tom napsat referát nebo odborné pojednání. A čas od času vydat prohlášení v tom smyslu, že je to složité a rozhodnutí není jednoduché a když zvážíme všechny souvislosti, tak by z toho mohl být člověk jelen.
     Ovšem přijde čas, kdy je třeba se fakt rozhodnout! Jestli se nechám označit číslicí šelmy, nebo jménem Beránkovým. Jednou je třeba se rozhodnout – ano, nebo ne, šelma, nebo Beránek.
     Ano, debaty v paddocku o tom, jak který kůň vypadá, co jel a jakou má formu, jsou zajímavé a zábavné, ale pak je třeba vsadit. Na kterého koně vsadíš? Jméno šelmy, nebo jméno Beránkovo? Co si necháš napsat na čelo?
     Vlajku Slávie nebo Sparty vyměníš. Mobilního operátora zrovna tak. To se dá změnit. Ale potkal jsem už pár chlapů, co je mrzelo, že si dali na ruku vytetovat jméno své tehdejší milé. A někdy jde doopravdy o rozhodnutí života a smrti. A je potřeba se rozhodnout teď. A kdo píše referát o složitosti tohoto rozhodování, tak je z kola venku.
     Cejch šelmy dovoluje kupovat a prodávat. Jan, ten co píše Zjevení, nám připomíná, že v Knize života jsou zapsána jména těch, co se rozhodli pro jméno Beránkovo. Možná s tím zrovna teď mají potíže, posměch a trápení. Jan jim píše, aby je to nezmátlo. A aby je šelma a její obchodní výhody, akce a bonusy náhodou nezlákaly.

 

Je jí dáno, aby do sochy té šelmy vdechla život, takže ta socha mluvila a vydala rozkaz, že zemřou všichni, kdo před ní nepokleknou. A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby menohl kupovat ani prodávat, kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest.
Zjevení 13,15 – 18
Biblický odkaz: 
Zjevení 13,15–18
Autor: 
Balcar, Daniel
Rok vzniku: 
2004