Kristus V. (Proč zrovna kříž?)

Autor

Daniel Matějka

Program z příručky Na lovu perly

 

 

Ježíš zemřel na kříži. V první chvíli to pro učedníky znamenalo především bolest, zklamání, deziluzi, krach všeho, čemu věřili. Zprvu možná vůbec nenacházeli slova pro to, jak to zasáhlo do jejich životů. Až třetí den se stalo cosi, co situaci naprosto proměnilo a co je (mimo jiné) přimělo o kříži přemýšlet jinak: To, že Ježíš zemřel na kříži, nakonec dává smysl!

Ale jaký smysl? Trochu jako u Ježíšových podobenství ten třetí den ve světle nového života začíná hledání významu Ježíšovy smrti. Existuje jedna správná odpověď?

Úkol(možno pracovat ve skupinách a pak dát dohromady výsledky diskuse)

1. Zkuste formulovat, jaký smysl, význam či významy nese Kristův kříž, Kristovo utrpení a smrt. Zkuste to nejprve volně, klidně bez biblických odkazů. Zapisujte své myšlenky. Nebojte se nasázet na papír i nejjednodušší a nejbanálnější odpovědi na otázku „Proč Ježíš zemřel na kříži.“ Nebojte se zapsat i nápady, kterými si nejste zrovna jistí. List zachovejte pro další setkání.

2. Zkuste najít metafory - obrazy, kterými Bible mluví o významu Kristovy smrti. Jsou to někdy dost různé obrazy, které se snaží smysl Kristovy smrti vystihnout. Tentokrát se pokuste najít oporu v konkrétních biblických oddílech. (Zatím bez pomoci níže uvedených odkazů.) Zapisujte na list, se kterým budete pracovat / porovnávat při dalších setkáních.

3. Je nějaká z nabízených metafor zásadnější / nosnější / obsažnější než jiná? Jaké z nich dnes rozumíme snáze a které naopak obtížně? Skýtá některá z metafor také nebezpečí zavádějícího výkladu? Zapisujte na list, který vám bude k disposici při dalších setkáních.

Doslov:

Nesnáz není v tom, že by Bible nenabízela odpověď na otázku významu Kristovy smrti. Ona jich naopak nabízí mnoho. Všechny mají nějaké opodstatnění, všechny mají určitou sílu oslovit.

Cílová skupina

Pro kolik lidí

Rok vzniku