Tak trochu jiný král Artuš aneb Hra o hledání grálu

Autor

Lída Holá

Děj hry je volně vychází ze ze staré anglické legendy o králi Artušovi.

Ten jako jediný vytáhne z kamene královský meč, který tam zaklel kouzelník. Stane se králem, ale pochybuje o své odvaze a síle. Příliš mu nepomůžou ani rytíři kulatého stolu, kteří pochybují o své síle a vymlouvají se na zmizelý grál.

Dvorní dámy se rozhodnou, že to takhle dál nejde. Převléknou se za rytíře a vyzvou Artuše, aby šli společně grál hledat. Když jsou unaveny cestou a marným hledáním, vzpomínají v retrospektivě na své zážitky: návštěvu u hraběte, setkání s mudrcem a mnichem nebo bezděčně vyslechnutý rozhovor sedlák a s lokajem. Každá z těchto příhod jim přinesla nějaké ponaučení.

Pak přicházejí do vesnice, kde narazí na prchajícího zloděje. Ten před časem z vesnického kostela ukradl dřevěnou sošku Jezulátka. Král Artuš zloděje zastaví, ale vesničané přesto naříkají, že bez Jezulátka nemůžou slavit Vánoce. Artuš jim vysvětlí, že soška je jen zástupný symbol. Zároveň si však přitom uvědomí, že i on je v podobné situaci: pravý grál, který nám dodává sílu a odvahu, není nějaký mystický předmět, ale živá víra, kterou si neseme v srdci. Najde tedy jiný grál, než hledal, ten je však mnohem cenně jší.

Rok vzniku

Cílová skupina

Druh aktivity pro aktivity

Pro kolik lidí

Téma