Někdo je za oponou

Autor

Jiří Bureš

Detektiv David Šloime se po dlouhých 30 letech vrací do vlasti. V Betlémě vypráví hospodské Sáře a starému Šimonovi svůj starý detektivní případ, který se týkal „židovského krále“. Schází mu základní informace, která by fakta spojila do smysluplného obrazu. Kdo byl za oponou? Kdo to všechno začal a proč? Úspěšné pátrání přeruší tragédie, Herodes nechá povraždit betkémské děti. Zemřel tehdy i židovský král? Detektiv si to myslí, ale na konci příběhu se objeví nečekaná, čerstvá stopa...

Divadelní hra Někdo je za oponou vypráví vánoční příběh Lukášova evangelia s výraznými postavami Alžběty a Marie. Hra je plná náznaků, neukazuje klasické vánoční scény, a je proto vhodnější pro dorost a mládež, kteří by měli tvořit jádro herecké skupiny. Ve hře jsou dvě velké role (Detektiv starší a mladší), které neslezou z jeviště a mají velké množství textu. Hra není stavěná na písních, zpívají se pouze dvě hebrejské, které vyplývají z děje. Hra nekončí happy-endem.

Hra byla napsána v roce 2005 a v roce 2017 přepracována; role Detektiva rozdělena na dvě jasnější vyznění a klíčová scéna Marie-Alžběta srozumitelnější.

Rok vzniku

Přiložený soubor

Druh aktivity pro aktivity

Pro kolik lidí

Biblický odkaz (kat)