Blahoslavení tvůrci pokoje

Autor

Pokorný, Pavel

Otištěno z časopisu Bratrstvo 7/2003

Blahoslaveni tvůrci pokoje, neboť oni budou nazváni syny Božími.

     Když Ehúd byl sebral odvahu (a dýku) a zapíchl tlusťocha Eglóna, zem si oddechla a žila v míru po osmdesát let (jen si to přečtěte v knize Soudců 3,12 30). Když se britský ministerský předseda Chamberlain vrátil z Mnichova, prohlásil prý: Přivezl jsem mír. A do roka začala druhá světová válka. Tedy:neplatí tak docela, že násilí plodí násilí a že pokojné, smířlivé jednání vede ku pokoji.

     Blahoslavený polisista, který několika zručnými chvaty zpacifikuje násilníka. Obnovuje tím pořádek a sluaní občané mohou jít pokojně spát. Užití síly (ovšem jen za určitých podmínek a okolností) může být docela dobrou cestou k pokoji. Aspoň nějakému pokoji (a Bohu díky za něj).

     Mírov (jak případné jméno pro věznici!) plný zpacifikovaných narušitelů pořádku asi nebude plností toho, co má Ježíš na mysli. Podobně jako lidová moudrost v podání Jarka Nohavici (&bdguo;Věřte mi luďkové, že to tak ma byť raz za čas třa robce kožuch vyprašiť&lbquo;) je sice humorným a přímočarým návodem, jak mít doma „pokoj&lbquo;, ale nebude pravděpodobně splňovat náročnější představu o vztahu muže a ženy jako vztahu plném důvěry, naslouchání a vzájemné podpory.

     Proto Ježíš mluví o tvorbě pokoje. Ví, že pokoj nenastává ani jedinou (byť dobře mířenou a správně adresovanou) ranou, ani útěkem z boje a rezignací (dejte mi pokoj! já od vás taky nic nechci!), ale tvůrčí činností, odvahou a vynalézavým úsilím. Myslím, že mír v Izraeli nebyl tenkrát jen dílem Ehúdova atentátu a vyhnání okupačních vojsk, ale dílem všech, kdo byli ochotni dbát na Hospodinův zákon, respektovat se navzájem, své konflikty řešit přes řádné soudy (a podvolovat se jim)a v zahraniční politice držet jednotnou linii. Naproti tomu Chamberlainovo vyjednávání mír nepřineslo, neboť nechránilo slabé a jen dalo prostor agresivnímu násilníkovi.

     Ježíš nechválí ústupnost, ale iniciativu. V kázání na hoře (Mt 5,23-24) Ježíš mluví o smíření s bratrem takto:Přinášíš-li svůj dar na oltář a tam se rozpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě, nech svůj dar před oltářem a jdi se nejprve smířit se svým bratrem.Tedy: možná je ti to jedno, co má ten druhý proti tobě, možná to tobě ani moc nevadí, ale jestliže on má něco proti tobě, nemůžeš to tak nechat být. Ty jdi za ním (i když to může být hodně nepříjemné setkání) a hledej smíření.

Délka programu
Cílová skupina
Pro kolik lidí

Rok vzniku

Biblický odkaz (kat)